КОГА ТЕ СРЕТНАВ

Кога те сретнав
.
Кога те сретнав, мирисаше на јасмин и утро,
со насмевка сонцето ги бришеше трепките,
сето насолзено од сребрените капки, кутро,
стежнати од ноќта како на црешата ветките.
.
Насмевките во крилјата ни се стопија наши
јас облечен во сенката твоја што ја љубев
летаме врз мирисот и ништо не не` плаши
помина стравот, кога те нема кога те губев.
.
Јужниот ветер со неговиот танц сам слета,
врз веслата на шепотот кон небото сино,
љубена моја како нова ѕвезда ми цветаш,
две песни сме една нота ко црвено вино.
.
Со нас пеат и ѕвездите среде денот бел,
врз нашиот кревет небесниот ангел свири,
на постелата чека нестрплив бакнеж врел,
сонот зашиен во работ на перницата вири.
МЈ 2011 г

Advertisements
This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

w

Connecting to %s