Жена биди

Жена биди
.
Биди жена од кожа и месо
коските нека не ти бидат изговор.
Косата сплетија во ветување на дофат од ветер
биди жртва на извинувањето на луд маж.
Исправи се небиди прашалник
уште помалце изговор или вечера.
Биде скриен проблем за загатката
мажот нека носи со себе сметалка.
Биди тивка како мала рекичка
жонглирај во рацете на мажот
а жицата врзи му ја од едното до другото
око.
На претчувствата врзи ѕвончиња
ноќе стави ги под перницата на која сонуваш,
штом ќе сретнеш раце што посегаат по тебе
побарајги пред огледалото на полицата
со сите женски потребштини.
Штом огрее првото сонце
а он легнат крај тебе се уште спие
одлуката завиткај ја во убава чипкана
насмевка.
Биди жена.
МЈ 2015 г

 

Image result for Art

Advertisements
This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

w

Connecting to %s