Крои го своето дело

Кроиго своето дело

Не прекројувајго туку кроиго своето дело,
нека биде како колаж, за некоја галерија,
нека личи како одраз од одмарање в село,
не како накит од некоја ефтина бижутерија.
..
Пишувај како еден сликар во лименки пукал,
и сето тоа на платно го мастел како подлога,
приказна правел за нов правец и не кукал
еден ден поради тоа живеел на висока нога.
..
Можеби во твојата биографија еднаш ќе стои,
морбидноста од прстот во стихот си ја вселил,
песните по лименките на сликата ќе ги брои,
зашто метафорите на кориците си ги прелил.

Не заборавај стално поставувај брегови нови,
да може новиот брод со ново знаме да в плови.
МЈ 2015 г

Image result for Byron Eggenschwiler

authorized

Advertisements
This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

2 Responses to Крои го своето дело

  1. mario@com.mj.mk напиша:

    Da budem iskren ovo mi je prvi put. Sa obzirom da pisem rimovane stihove mislio sam da ce biti lako al nije. Ipak mislim da mi je uspelo donekle. Nastavicu pa videcu. Hvala sto me citate 🙂

  2. aleksandranm напиша:

    ..divno. uspevas li ti uvek :)?

    mene upravo muva drugarica da pocnem da pišem za decu. radi za Neven…kaže odmah će me objaviti. ja rekoh, nema šanse. nema.

    lepi katreni. fina ukrštena rima

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

w

Connecting to %s