Малата Кате

Малата Кате
.
Малата Кате почна да плива,
на базен оди со една стрина,
водата ладна и некогаш кива,
но затоа стана водна балерина.

Иако е мала и таа сништа има,
на олимпијада за деца да оди,
море да преплива ко Делфина
ко пливачка ѕвезда да се роди.

В Охрид на маратон да победи,
да се закити со медал од злато
секое пливање пехар да и вреди
сонце да им сјае на мама и тато.

МЈ 2016 Г

Advertisements
This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

w

Connecting to %s