Да не сте случајно копилиња?

Да не сте случајно копилиња?
.
Зарем јазикот на ушите ви е обесен,
опашката во чорапите ви е скриена
дека по цвеќиња газиш не си свесен
зарем тупаницата од студ ти е свиена.

Абе смтрници со затнати усти и очи
лавежот кучешки го учите место сон
на четири ползете во волчјиве ноќи
зар наковална станавте сива без тон.

Зошто, зошто сошивте крвавите усни
за да не ги гризете татковските муда,
за да не ги изедете сеќавањата пусти
неми сте пред ангелскиве лажни чуда.

Вам плевелу ви зборам не сам на себе
што ни дувлото да ве прибере не сака,
само десна рака може да ве истребе
да неможе чума по стапалки да ни ака.

Марио Јагоски 2016 г

Image result for Odd Nerdrum

authorized

Advertisements
This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

w

Connecting to %s