дека сепак те сакам

дека сепак те сакам

денес бев насмеан како утрински снег
под кожата имав греење од лудило
и уживав во помислата дека си тука
се оддалечив малце од градот
гледав како татковците на туѓи деца
го напуштаат…

Воскреснатиот автопат
ме потсети на песната  Cold Day In Hell
измазнет и мирислив на етерични масла
од задникот на автомобилите

некоку цвеќиња покрај патот
глумеа калуѓерки штотуку
слезени од месечината
заслепени од прогонството

кога хоризонтот пропадна
испланирав неуспешно самоубиство
и за инает на сите дефиниции
од физиката и хемијата
пак ти се вратив
за да се уверам во точноста на опитот
дека сепак те сакам

Mарио Јагоски 2016 г

Image result for paints naiv

Advertisements
This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

2 Responses to дека сепак те сакам

  1. mario@com.mj.mk напиша:

    законите на љубовта се над сите природни закони дури и над оние на мистер Њутн 🙂 ))

  2. Анонимен напиша:

    Znachi , test za vljubenosta _ uspeshno poloz’en . Inaku so zakonite na fizikata ne moz’e da se inaeti , slobodnoto pagjanje znaeme kako zavrshuva !!!

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

w

Connecting to %s