Мојот гулаб

Мојот гулаб

Еден гулаб слета на мојот балкон.
Се вртеше во круг, исплашен и возбуден.
Можеби го ловел некој јастреб и успеал
да се спаси влетувајќи во овој мој мал расказ.
А можеше да биде и врана една од оние на Хомер
логистика после напорните крвави битки.
Ама не.
Гулабот миговно го затвори аголот во моето око.
Се вклопи во кадарот го овековечи го позлати.
Ме погледна ги рашири крилата и одлета.
Ми остави пафтање мала партитура за мене.
Се надевам ќе ме прочитаат Голвеј, Фрост, Пастернак
дури и Лорка, зошто морало гулаб да биде.

МЈ 2017 г

Image result for moj golub na balkonu

Advertisements
This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

2 Responses to Мојот гулаб

  1. mario@com.mj.mk напиша:

    Хвала aleksandranm ))

  2. aleksandranm напиша:

    sjajno сјајно

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

w

Connecting to %s