Менует

Менует

Златно зајдисонце.
Денес се` посакав и нешто што сум изумил.
Животот малце ме потчукна под коленото,
не претерувај ми вели остави нешто и за утре.
Чекорот ме предупреди прв, со зборовите
полека ќе ја стигнеш таа те чека,
иако нема да дојде.
Девојката со златна коса,
лебдеше во своето цветно фустанче и
со златен танц ја помина улицата.
Прво зашкрипеа автомобилите потоа замолчаа.
Каков менует.

 

Related image

Advertisements
This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

w

Connecting to %s